Broker i ubezpieczyciel nie mogą działać w zmowie
Porozumienie, zgodnie z którym broker ubezpieczeniowy ustala z ubezpieczycielem, że to jego ofertę będzie rekomendował klientom, z pominięciem ofert innych ubezpieczycieli, narusza konkurencję. Oznacza niedozwolony podział rynku ubezpieczeń.
Tak uznał Sąd Apelacyjny w Warszawie w wyroku z 6 grudnia 2016 r.
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał, że firma ubezpieczeniowa X oraz firma brokerska Y, zawarły niedozwolone porozumienie ograniczające konkurencję na krajowym rynku sprzedaży grupowego ubezpieczenia NNW dzieci, młodzieży i personelu w placówkach oświatowych. Polegało ono na tym, że podzieliły rynek zbytu pod względem podmiotowym poprzez przekazanie firmie Y do obsługi klientów ubezpieczyciela X z terenu województwa A, w zamian za rekomendowanie tym klientom ubezpieczenia w firmie X. Prezes UOKiK nie tylko nakazał obu firmom zaniechania antykonkurencyjnej współpracy, lecz także nałożył na obie firmy wysokie kary finansowe.
Zdaniem prezesa UOKiK konsekwencją porozumienia było to, że ubezpieczyciel X nie podejmował działań zmierzających do zdobycia klienta, nie musiał bowiem obawiać się konkurencji ze strony innych zakładów ubezpieczeń. W większości gmin na obszarze województwa A mógł liczyć na rekomendacje swojej oferty przez brokera Y.
Z tą decyzją nie pogodził się ubezpieczyciel, który zaskarżył ją do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W ocenie ubezpieczyciela prezes UOKiK nie rozumie relacji łączących ubezpieczyciela i brokera: rywalizacja między takimi podmiotami jest niemożliwa, więc nie mogą tym samym dokonać „podziału...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta